ՀՀ ԱԺ նախագահը նամակով դիմել է ԵԽԽՎ անդամ երկրների խորհրդարանների նախագահներին
ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը տեղեկացնում է, որ 2008-ի դեկտեմբերի վերջին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նամակով դիմել է ԵԽԽՎ անդամ երկրների խորհրդարանների նախագահներին: Նամակում նշվում է.
«Ինչպես գիտեք` դեկտեմբերի 17-ին ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովը ընդունեց Հայաստանին առնչվող մի բանաձեւի նախագիծ, որը քննարկման կդրվի վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանի ընթացքում` 2009 թ. հունվարին: Նախագիծը գնահատում է Հայաստանի կողմից վեհաժողովի նախկին` մարտի 1-2-ի ողբերգական դեպքերին առնչվող 1609 (2008) եւ 1620 (2008) բանաձեւերի կատարման ընթացքը:
Նախագծում ըստ արժանվույն հաստատվում է մարտի 1-2-ի դեպքերի հետաքննման համար անկախ փորձագետների խմբի ստեղծման հարցում Հայաստանի կողմից գրանցված առաջընթացը: Նախագծում հաստատվում են նաեւ բազմաթիվ ոլորտներում բարեփոխումներ նախաձեռնելու նպատակով Հայաստանի իշխանությունների կողմից գործադրված ջանքերը, ինչպես պահանջվում էր վեհաժողովի կողմից, մասնավորապես` լրատվամիջոցներին առնչվող բնագավառներում: Այդուհանդերձ, նախագծում բացասական եզրահանգումներ են արվում վերոնշյալ դեպքերի առնչությամբ ազատազրկված անձանց կապակցությամբ: Նման եզրահանգումները, կալանավորված անձանց քաղաքական որակավորման եւ ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակությանը ձայնի իրավունքից զրկելու վերաբերյալ առաջարկված պատժամիջոցներով հանդերձ, ամենամտահոգիչն են  մի շարք պատճառներով:
Մեզ մտահոգող խնդիրների վերաբերյալ Ձեր բարենպաստ մոտեցման ակնկալիքով` սույն նամակին կցում եմ նաեւ մի հուշագիր, որը կօգնի ավելի լավ պատկերացում կազմել նախագծում բարձրացված հարցերում գրանցված առաջընթացի մասին:
Ի լրումն այն հիմնական խնդիրների, որոնք հնչեցվում են կցված փաստաթղթում` կցանկանայի Ձեր ուշադրությունը հրավիրել նախագծի չափազանց վնասաբեր էությանը, որը, ընդունվելու պարագայում, էականորեն կվտանգի Հայաստանում ներքին կայունությունը եւ միջամտելով դատական գործընթացին` հիմնովին կվնասի պետության կառույցների ամբողջականությանը, որը հիմնված է իշխանությունների տարանջատման սկզբունքի վրա:
Ոչ պակաս կարեւոր է, որ առաջարկվող պատժամիջոցը չափազանցված է, անհամաչափ եւ չի համապատասխանում վեհաժողովի նախկին գործելակերպին, այդ թվում եւ մեր տարածաշրջանի մյուս պատվիրակությունների հանդեպ: Այն կհանդիսանա երկակի ստանդարտների կիրառման դեպք եւ կհակասի Եվրոպայի խորհրդի եւ վեհաժողովի շրջանակներում համագործակցության եւ երկխոսության խթանմանն ուղղված մեր հավաքական ջանքերին:
Եվ ի վերջո, նախագիծն իր բնույթով պարունակում է տարածաշրջանային քաղաքականությանն առնչվող հիմնարար խնդիրների վերաբերյալ որոշ ուժերի կողմից Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու լուրջ ռիսկեր, որոնք չեն հանդուրժվի, սակայն զգալիորեն կվնասեն տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության ամրապնդմանն ուղղված մեր  անվիճարկելի վճռականությանը եւ ջանքերին: Այն լրացուցիչ եւ լուրջ ճնշում կհանդիսանա երկրի տնտեսության վրա` նվազեցնելով օտարերկրյա ներդրողների վստահությունը, որն էլ հատկապես անարդար է շրջափակված պետության հանդեպ` հատկապես համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում:
Ուստի, օգտվելով առիթից` հայցում եմ ԵԽԽՎ-ում Ձեր երկրի պատվիրակության աջակցությունը հարցի առնչությամբ հետագա զարգացումների եւ հունվարին կայանալիք քվեարկումների ժամանակ: Կցանկանայի Ձեզ վստահեցնել, որ նման աջակցության տրամադրումը ոչ մի կերպ չի ազդի Խորհրդի հետ ամբողջովին համագործակցելու Հայաստանի  պատրաստակամության վրա: Հայաստանը հավատարիմ է մարդու իրավունքների հիմնադրույթներին, որոնք ամրագրված են մեր երկրի սահմանադրական իրավունքով եւ մեր ստանձնած միջազգային պարտավորություններով: Ավելին, մենք խորապես համոզված ենք, որ  անհնար է հետագայում եւս շոշափելի առաջընթաց արձանագրել բարեփոխումների ճանապարհին առանց ամուր եւ զարգացած դատական համակարգի: Մենք, այդուհանդերձ, համաձայն չենք, որ ԵԽԽՎ-ում մեր պատվիրակությանը ձայնի իրավունքից զրկելը կբարելավի ժողովրդավարական վիճակը երկրում:
Ես անկեղծորեն վստահում եմ Ձեր դատողությանը եւ լիահույս եմ, որ մեր նկատառումները եւ նախագծի առաջարկված լրամշակումները կստանան Ձեր լիակատար աջակցությունը: Ձեր տրամադրության տակ եմ` լրացուցիչ պարզաբանումների անհրաժեշտության դեպքում, որոնք  կարող են առաջանալ այս հարցի շուրջ:
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը, ինչպես նաեւ ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակությունը միշտ պատրաստ են տրամադրելու լրացուցիչ տեղեկատվություն կամ պարզաբանումներ` Ձեր պատվիրակությանը վերոնշյալ նստաշրջանին նախապատրաստվելու համար»:
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար, ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանն ապրիլի 30-ին հանդիպել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի Արտաքին հարաբերությունների, պաշտպանության եւ զինված ուժերի ու Եվրոպական հարցերի հանձնաժողովների անդամ Ռոնան Լը Գյոնին:...

Председатель НС РА обратился с письмом к председателям парламентов стран-членов ПАСЕ
Управление по связям с общественностью НС РА сообщает , что в конце декабря 2008 г . Председатель НС РА Овик Абраамян обратился с письмом к председателям парламентов стран - членов ПАСЕ . В письме отмечается:
"Как Вам известно, 17 декабря 2008 года Комиссия ПАСЕ по мониторингу приняла проект резолюции по Армении, который будет обсуждаться на зимней сессии Ассамблеи в январе 2009 года. В проекте резолюции дается оценка выполнения Арменией предыдущих резолюций Ассамблеи - 1609 (2008) и 1620 (2008), касающихся трагических событий  1-2 марта 2008 года.
В проекте отмечается прогресс, достигнутый Арменией в вопросе создания независимой  экспертной группы по расследованию событий 1-2 марта. В проекте отмечены также усилия, приложенные властями Армении, в инициировании реформ во многих областях, как того требовала Ассамблея, в частности, в сфере средств массовой информации. Вместе с тем в проекте негативно оценена ситуация в отношении лиц, лишенных свободы  в связи с вышеупомянутыми событиями. Подобные заключения, нацеленные на придание политической окраски действиям арестованных лиц и лишение делегации Армении права голоса в ПАСЕ,   вызывают  тревогу по ряду причин.
В надежде на Вашу благосклонность, прилагаем к настоящему письму Меморандум по волнующим нас вопросам, который поможет Вам получить более полное представление о прогрессе, достигнутом в деле выполнения выдвинутых в резолюции  требований.
В дополнение к тем основным проблемам, которые отмечены в приложенном документе, желал бы привлечь Ваше внимание к   чрезвычайно опасной сути документа, который, в случае его принятия, грозит серьезно дестабилизировать внутреннюю ситуацию в Армении и, оказав давление на судебный процесс, до основания поколебать целостность государственной системы, которая зиждется на принципе разделения властей.
Не менее важно и то, что предлагаемая в отношении Армении санкция завышена, несоразмерна и не соответствует прежней практике Парламентской Ассамблеи, в том числе по отношению к другим делегациям региона. Она может послужить  примером применения двойных стандартов и будет противоречить коллективным усилиям, направленным на стимулирование сотрудничества и установление диалога в рамках Совета Европы и ПАСЕ.
И наконец, проект по своей сути заключает  в себе серьезную опасность давления со стороны определенных сил на Армению в ключевых для региональной политики вопросах, что нанесет существенный удар по нашей непреклонной решимости и усилиям, направленным на утверждение мира и стабильности в регионе. Эта санкция явится дополнительным  серьезным испытанием для экономики Армении, она поколеблет доверие зарубежных инвесторов, что весьма несправедливо в отношении находящегося в блокаде государства, особенно в условиях мирового экономического кризиса.
Исходя из всего вышесказанного, хочу попросить содействия со стороны делегации Вашей страны в ПАСЕ при голосовании на январской сессии по данному вопросу. Хочу заверить Вас, что поддержка с Вашей стороны никоим образом не отразится на готовности Армении в полном объеме сотрудничать с Советом Европы. Армения остается приверженной принципам прав человека, которые закреплены конституционным правом нашей страны и взятыми нами международными обязательствами. Мы глубоко убеждены, что без прочной и развитой судебной системы  невозможно будет в дальнейшем обеспечить ощутимый прогресс в деле осуществления реформ. К тому же мы не согласны, что лишение нашей делегации в ПАСЕ права голоса будет способствовать улучшению состояния демократии  в нашей  стране.
Я искренне верю в Вашу благосклонность и преисполнен надежд, что наши замечания и осуществляемые нами реформы получат  понимание с Вашей стороны. В случае необходимости и я, и Министерство иностранных дел Республики Армения, и члены делегации Армении в ПАСЕ всегда готовы дать дополнительные разъяснения по всем интересующим Вашу делегацию вопросам, связанным с Арменией,   в ходе подготовки к зимней сессии ПАСЕ "